KEŞFET

ABRA

13 Şubat 2016 — yazar Gözde Solak

main

KEŞFET

ABRA

13 Şubat 2016 — yazar Gözde Solak

Her şeyin alternatifi var da pop müziğin yok mu? İlla herkesin diline dolanmış şarkıları mı dinlemeliyiz yani? Tabii ki hayır, çözümü ise alternatif pop müzik yapan şahane müzisyenler. O sevdiğimiz ve bazen gerçekten dinlemeye ihtiyaç duyduğumuz pop müziği sıradanlıktan kurtarabilen kahramanlar az da olsa mevcut. Bugün size onlardan birini anlatacağım elimden geldiğince. Karşınızda R&B ve elektronik müzikle alternatif popu harmanlayan Abra…

Nefis şarkıları ve güzelliğiyle sizi etkileyeceğine eminim. Beni en çok heyecanlandıran ise müziği oldu. Dinlerken kendinizi kaptırabileceğiniz türden güzel ritimlere sahip, gerçekten kaliteli şarkılar. Abra  müziğini hissederek yaptığını gösterebilenlerden. Klipleri izlerken adeta şarkının içine girdiğini hissedebilirsiniz. Genelde rahat tavırları şarkının da salaş ve havalı tavrına yansıyor zaten.

Müziğinin son hali alternatif pop ama Abra’nın çocukluğunun kilise müzikleri dinleyerek geçtiğini öğrenince eminim siz de çok şaşıracaksınız. Ayrıca şarkılarında klasik müzikten etkilendiğini söylüyormuş Abra. İşte bunlar gerçekten ilginç. Hiçbir zaman müziğe yetenekli bir insan olamadım. Bu yüzden sanatçıların neler dinlediği, nereden neleri alıp ortaya nasıl bir şey çıkardığı hep ilgimi çekmiştir. Abra’nın etkilendiği şeyler ve ortaya çıkan şarkılar gerçekten etkiledi beni.

Rose adında bir albümü ve BLQ Velvet adında bir EP’si var sanatçının. İlk olarak 2015 Şubat ayında BLQ Velvet çıkıyor ardından yine 2015 Temmuz’da 12 şarkılık Rose geliyor. Benim en sevdiğim şarkılar da Rose albümünde. Mesela Abra ile tanıştığım şarkı olan Fruit. İlk şarkının beni büyülemesiyle ikinci sırada Roses ile büyülenmeye devam ettim. Bu iki şarkı aşağıda sizi bekliyor olacak ama bu diğer şarkıları dinlememeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Bu iki şarkı sadece başlangıç ve diğer şarkılarını da seveceğinize eminim.

Hakkında çok fazla bilgi sahibi olamadığım Abra’yı bana hissettirdikleriyle anlatmaya çalıştım. Umarım becerebilmişimdir. O zaman ben bıkana kadar Abra dinlemeye devam ederken siz de ilk şarkıyı dinleyerek yola koyulun. Devamının geleceğine eminim…

Twıtter: @abra