KEŞFET

AMANDA JENSSEN

23 Ekim 2015 — yazar Gözde Solak

main

KEŞFET

AMANDA JENSSEN

23 Ekim 2015 — yazar Gözde Solak

Galibiyet her zaman iyi bir şey değildir. Bazen kazanmak için ikinci olmak gerekir,tıpkı Amanda Jenssen gibi. 2007 yılında Idol yarışmasında 2.olan Amanda Jenssen harika sesiyle beni tam anlamıyla büyüledi.

Asıl adı Amanda Katarina Jenssen olan İsveçli güzel müzik kariyerine Oh Hollie Neverdays diye bir grupta vokal olarak başlamış. Ardından Amanda And The Papas diye bir grupta söylemiş. Daha sonra katıldığı Idol yarışmasında hayatı tamamen değişmiş. Yarışmada 2.olduktan hemen sonra albüm anlaşmasını duyuran Amanda Jenssen’ın ilk singleı ”Do You Love Me” adlı şarkı olmuş.

 Sesindeki tınılara tonlamalara hayran olduğum Jenssen’ın müziğini hissederek, yaşayarak yaptığına inanıyorum. 7 Mayıs 2008’de çıkardığı  ”Killing My Darlings” adlı ilk albümü İsveç’te uzun süre müzik listelerinin ilk sıralarında yer almış. Bu başarısının da bahsettiğim ‘hissederek söylemek’ ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Bu mükemmel sesin herkes tarafından sevilmesi uzun sürmemiş, ilk albümünün ardından bir yaz turnesine çıkan Amanda o kadar sevilmiş ki dönüşte bir çok ödül almış. İkinci albümü ” Happyland” 2009 yılında çıkmış ve albümün adını taşıyan ”Happyland” şarkısı Swatch reklamında kullanılmış. Aynı zamanda bir çok şarkısını televizyon dizilerinde görmek de mümkün.

Happyland’ın ardından 2012 yılında gelen Hymns For The Haunted ve son olarak ”Sånger från ön” adlı İsveçce albümü 2015 yılında hayranlarıyla buluşmuş. Böylece başarılarla dolu müzik kariyeri ve muhteşem sesiyle şarkı söylemeyi hiç bırakmamasını dilediğim isimler arasında yerini aldı Amanda Jenssen.

Bir sürü albümler ve şarkı isimleri saydım. Diyeceksiniz ki ”Bu güzel sesi dinlemeye nereden başlamalı?”. Her zamanki gibi cevabım hazır. Ben Amanda Jenssen’ı  ”Happylan” ile tanıdım ama ”Dry My Soul” ile sevdim. O yüzden ikisini de aşağıya bırakıyor ve kararı size bırakıyorum…