KEŞFET

FLATLANDS

10 Temmuz 2017 — yazar Nejla Kübra Coşgun

main

KEŞFET

FLATLANDS

10 Temmuz 2017 — yazar Nejla Kübra Coşgun

Sıcakların bizi erittiği, daha ne kadar kavurulabiliriz ki dediğim bir Temmuz gününden merhabaa. Malum aşırı güneş, insanı alışveriş merkezlerine, tramvaylara, salonlara, yani klima olan her yere tıkıyor günün belli saatlerine kadar. Kulağımda kulaklık, bin bir türlü saçma şeyle günü bitirmeye çalışırken, uzun zamandır dinlediğim bir indie-grup aldı beni yanlarına. Başa sarıp sarıp dinlemeli tarzda bi’ grup kafasında. Müziğin tınısına ve dinlerken sanki her yerde müzik varmış hissiyatına kapılmamı sağlayan, özgür ve bir o kadarda güçlü hissettiren bir gruptan bahsedeceğim, Enerji dolu, dinamik bir Oxford’lu İngiliz indie-punk, rock grubu, Flatlands.

Edinburgh ünversitesinde sıradan bir ğrenciyken, hep bir grup kurma fikirleri olan Tom, Rob, Jamie, ve Nat birbirini tanımayan arkadaşlarmış. Okulun bir müzik festivalinde tanışıyorlar sonrasında bir araya gelip, ‘neden olmasın?’ diyip başlıyorlar grubun iskeletini kurmaya. Her şey okeyken, basçı eksikliğiyle bir süre daha yeni grup üyesi ararken, istedikleri gibi biriyle denk gelemeyince, Jamie ‘Neden ben olmayayım?’ diyerek fikir atıyor ortaya ve konserden iki ay önce basçı görevi üstlenerek çalışmalara başlıyor ve konserde harika bir iş çıkarıyor.

Grup henüz ortada kendilerine ait single vs yokken, REWS, Yonaka, RedFaces gibi grupların konserinden önce sahne almakla yetiniyorlar. Devamında yavaştan demo kayıtlarıyla başlıyorlar işe, ardından ilk single, Ghosts’ı yayınlıyorlar.

Albümün çıkışıyla Oxford müzik dünyasında büyük sıçrama yaşayan grup şimdilerde ise yaz turnesi hazırlığında. En sevdiğim iki şarkısını hemen aşağıya bırakıyorum, düşüncelerinizin sesini ve sıcağın nemini bastırarak dinleyin, tadına varın.