KEŞFET

Frazey Ford

25 Nisan 2018 — yazar Gözde Solak

main

KEŞFET

Frazey Ford

25 Nisan 2018 — yazar Gözde Solak

Gündemimiz çok hızlı bir şekilde değişiyor. Bir gün ünlü müzik festivallerinin detaylarını konuşurken bir diğer gün “Ne olacak halimiz” diye dertlenebiliyor ve tamamen kontrolümüz dışında gelişen her şeyi kendimize dert ediyoruz. Bu aralar “Ne gerek var?” diye sorgularken buluyorum kendimi. Bir daha bu anı yakalayamayacağım, elimden hiçbir şey gelmiyorsa ne gerek var düşünüp durmaya? 1 saniye de olsa yaşamı kaçırmaya, boşa harcamaya değmez. Bir küçük gülümseme, her şeye uzaktan tavırlı bir bakış ve sonra yola devam etme… İşte her şey bu kadar basit çoğu zaman.

Bu hızlı değişimi müzik konusunda da yaşıyoruz elbette. Her gün keşfediyor, seviyor, dinliyor ve tüketiyoruz. Benim için uzun zamandır tükenmeyen bir ses var. “Kadife ses”in tanımı adeta, o kadar naif, o kadar derine işleyen bir ses. Kesinlikle huzurlu ve binlerce hisle dolu bir ses. Frazey Ford’u hala hiç dinlememiş olan varsa diye yazıyorum bu yazıyı. Çünkü aslında oldukça sağlam bir hayran kitlesi elde etmiş durumda. Sesiyle birçok insanı peşinden sürükleyebilecek kadar etkili bir isim.

Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı Frazey, aynı zamanda The Be Good Tanyas adlı grubun da kurucu üyelerinden biri. Soul müziği dibine kadar işleyen sesiyle 2010 yılında ilk solo albümü olan Obadiah‘ı çıkardı.  İkinci albümü için ise 4 yıl bekledi ve 2014 yılında Indian Ocean ile buluşturdu bizi. Bir dört sene daha beklemek zorunda kalacak mıyız diye düşünürken 2017’de When We Get By adlı single az da olsa özlemimizi giderdi. Birçok insan onu, Obadiah’daki One More Cup Of Coffee coverıyla tanıdı, sevdi.

Sesiyle hikayeler anlatan bir kadın Frazey Ford. Aşkı besleyen, zorlu gerçeklerle yüzleştiren, cesur hissettiren ve tutkularla yüzleştiren mükemmel hikayeler. Sesi, hayatınızın fon müziği olmaya, her ihtiyaç duyduğunuzda içinizde mırıldanmaya aday. Tek yapmanız gereken hayatın hızla değişimine yetişmeye çalışırken onun sesini güvenli bir yerlerde saklayabilmek. Çünkü bir gün mutlaka bu naif ve güven veren sese ihtiyacınız olacak…

En çok sevilen şarkılarından September Fields ve tanınmasında büyük rol oynayan One More Cup Of Coffee cover’ını aşağıya bırakıyor ve sizi onun mükemmel naifliğine davet ediyorum…

Twitter: @frazeyford