KEŞFET

HATTIE MARSH

23 Mart 2018 — yazar Merve Yıldız

main

KEŞFET

HATTIE MARSH

23 Mart 2018 — yazar Merve Yıldız

Sona yaklaşmış olma hissi tüm bedenimi ve ruhumu ele geçirmiş durumda. Son olduğunu bildiğin zaman dilimi nasıl geçirilmeli emin olamıyorum. Sanırım ben bu süreçte kendimi daha az düşünmeye adadım.  Bir şehri dolayısıyla bir hayatı terk etmek üzereyim ama bunu düşünmemek için çabalıyorum. İnsanları, anıları ve bir yeri geride bırakmakta oldukça zorlanan biriyim, bu sebeple ara sıra duruluyorum. Yine de kendimi akışa bırakmaktan hiç vazgeçmedim. Çünkü bu şehri hep keyif aldığım, eğlendiğim ve büyüdüğüm şehir olarak hatırlamak istiyorum. Ve en önemlisi bir sürü yetenek keşfettim burada. Hattie Marsh onlardan biriydi. Tam da durulduğum şu günlerde kulağımdan hiç düşürmediğim bu ismi sizinle paylaşmak istedim.

Hattie Marsh; İngiltere’nin nehir kenarında, küçük tarihi bir şehri olan Norwich’te doğdu. Daha sonra bir süreliğine Tayland’a taşındı ve böylece kültürel olarak farklı iklimler içinde yetişti. Hattie zaten küçük yaşlarda şarkı sözleri yazmaya başlamıştı, 11 yaşlarında ise babasının tavan arasındaki gitarını bulmuş ve müzikle fiili olarak buluşmuş oldu. Artık 16 yaşına geldiğinde ise şarkılarını gitarını çalarak söylemeye başladı. Yani gerçek anlamda müzik icra etmeye başladı ve tüm bunların bu kadar erken yaşta olmasının sebebi onun oldukça duygusal biri olmasıydı.

Öğretmeni onun yavaş konuşan biri olduğunu söylüyordu. Hattie kendini anlatmak konusunda hiç de çekingen değildi aslında, yalnızca farklı bir yolla anlatmayı seçiyordu. “Şarkılarım benim günlüğüm. Şarkılar benim konuşmamı sağlıyor.” Cümleleriyle ne kadar duygusal biri olduğunu kendisi de anlatmış aslında. Ben ondan bahsetmeye devam ederken sesiyle bize eşlik etmesi için Poison şarkısını buraya bırakıyorum.

Hattie; hem Tayca hem de İngilizce şarkılar söyleyen, daha çok alternatif folk müziği yapan ve ortaya çıkardığı eseri dinleyicisine her zerresiyle hissettiren bir sanatçı. Sanırım ona hayranım. Garip olan ise şu paragrafa kadar hala onun sesinden hiç bahsetmemiş olmam.

Onu ilk Poison isimli şarkısıyla dinlemeye başladım. Kendimi sesinin dalgalarına o kadar kaptırdım ki uzun bir süre ne anlattığıyla hiç ilgilenmedim. Sonrasında şarkıyı anlayarak dinlemeye çalıştığımda büyüsünün arttığını hissettim. Yalnızca o muhteşem sesiyle dahi duygularını çok güzel ifade edebiliyorken, yazdığı sözlerle kendisine hayran olmamamız için bir sebep bırakmıyor. Hattie, müzik listelerimin içinde hep yer alacak bir isim haline geldi. Sesinin dalgalarında kaybolmaya devam edeceğim. Sizlerin de kaybolması dileğiyle…

Twıtter: @HattieBox