KEŞFET

JULIA BIEL

28 Şubat 2018 — yazar Gözde Solak

main

KEŞFET

JULIA BIEL

28 Şubat 2018 — yazar Gözde Solak

İnişler ve çıkışlar, dalgalı ve durgun sular, gel-gitler, nefret ve aşk, boşluk ve boğulurcasına doluluk, sessizlik ve sağır edici sesler, ağladığımız her an; bazen mutluluktan bazen üzüntüden… Hepsinin aslında aynı şeyi ifade ettiğini biliyor muydunuz? Hepsinin sadece tek bir cevabı var; hayat.

Çoğu zaman bunun farkında olamadan uçlarda yaşadığımız tüm duygularımız; her şeyin olması gerektiği gibi olduğunu ve her şeyin bir gün saçma bir şekilde anlamını yitireceğini düşündükçe sönüp gidiyor. Geriye sadece anlamlı ve kendiliğinden oluşan bir tebessüm kalıyor. Bir de tam o an kulağımıza çalınan müzik. Belki sokaktan çalınan bir ses belki de yeni keşfettiğimiz harika bir tını…

Şu sıralar benim kulağımda Julia Biel’in sesi var. Tüm naifliğiyle eşlik ediyor duygu karmaşama. Kendimi soğumaya yüz tutmuş bir denizin ortasında, güneş yakıcılığını kaybetmişken, durgunluğu bozarak yüzerken buluyorum. Rahatlıyorum.

Julia Biel’in müziğini tanımlamak ise benim için oldukça zor. Çok farklı türlerde dolaşıp muhteşem bir ahenk yakalıyor. Müziğinde yer yer 1900’lerin başında alevlenen caz tınıları, yer yer ise elektronik çıkışları duyabilirsiniz. Caz, hep baş köşede oturup tüm seslere yön verse de asla bir kalıba sokamayacağınız kadar özgür bir tarzı var.

Bu sınır tanımayan ses 2000-2005 yılları arasında bir grupta ve farklı projelerde yer alsa da sonunda 2005 yılında kendi müzik birikimiyle çıkış albümü olan Not Alone’u yayınladı. 2006 yılında BBC Caz Ödülleri’nde yer alan Rising Star (Yükselen Yıldız) kategorisinde aday oldu. İkinci albümü için ise sevenlerini çok uzun bir süre bekletti ve Nobody Loves You Like I Do adlı EP’nin hemen ardından 2015 yılında Love Letters and Other Missiles’ı yayınladı. Araya prodüktörlerle birlikte yaptığı 2 şarkıyı sıkıştırarak  2018’de kendi adını taşıyan “Julia Biel” adlı albümü yayınladı ve gönlümüzde taht kurdu.

Öğrendiği her şeyi kendi kendini eğiterek öğrenen, şarkı sözü yazarlığının dışında iyi bir gitarist ve piyanist olan Julia’nın sesini içinizde, derinlerde bir yerlerde hissedeceğinize eminim. Beni kesinlikle Wasting Breath şarkısıyla etkiledi. Ama kesinlikle beni şaşırttığı şarkı; Stimming, Ben Watt ve Julia’nın ortak işi olan Bright Star oldu. Dinlediğinizde siz de çok ayrı denizlerde yüzen iki mükemmel şarkı olduğunu göreceksiniz. Tebessümle dinlemeniz dileği ile…

Twıtter: @juliabiel