KEŞFET

MAVIS STAPLES

23 Şubat 2018 — yazar Merve Yıldız

main

KEŞFET

MAVIS STAPLES

23 Şubat 2018 — yazar Merve Yıldız

Planlı yaşamaya çalışıyorum, hayal ettiklerim ve sorumluluklarım için koşuşturuyorum. Bunlar beni çok yorduğu gibi geleceğime de taşıyor. Geleceğimse tüm belirsizliğiyle beni kendine daha fazla çekiyor. Belirsizlik kötüden daha kötüdür. Bu yüzden hızlıca ilerlemek istiyorum. Yolun sonuna gelip bir yenisine başlamak için sabırsızlanıyorum. Yine de zaman zaman dinlenmiyor değilim. Kendimi eski fotoğraf albümlerine bakarken bulabiliyorum. İlkokulda yazdığım günlüğümü okurken ya da lisede dinlediğim parçaları dinlerken… Evet elbette geçmişe de dönüyorum arada. Nereden ve nasıl bu noktaya geldiğimi görmek garip ve iyi hissettiriyor bazen.

Şu anki müzik zevkimin temelini lise yıllarında atmıştım diyebilirim. Eric Clapton, The Rolling Stones, Johnny Cash ve daha nicesi… Son zamanların modası elektronik müziğin kusursuz örneklerine tabii ben de kaptırdım kendimi. Ama bir doksanlar çocuğu olarak rock’n roll ve blues’un ruhundan tümüyle uzaklaşmam imkansız gibi geliyor. Bu yüzden de MAVIS STAPLES’i dinlediğim anda vuruldum. Sesine ve yeteneğinin çeşitliliğine hayran oldum. R&B, blues, caz ve gospel; müziğinde icra ettiği türler.

Kariyerine henüz 11 yaşındayken ailesiyle birlikte başlamış. İlk olarak kliselerde şarkılar söylemişler daha sonra ise birlikte The Staples Singers isimli bir müzik grubu kurmuşlar. Birçok albüm ve beraberinde Grammy dahil bir çok ödül sahibi olmuşlar. Aynı zamanda sivil haklar konusunda birçok çalışma gerçekleştirmişler. Her daim müziğin içinde yaşamış bir isimden bahsediyorum. Müzik zaten onun doğasıymış.

İlk solo albümünü 60’lı yılların sonunda çıkartmış Mavis Staples. Yetmişli, seksenli ve doksanlı yıllarda toplamda sekiz albüm çıkartmış. Babasının ölümünden bir süre sonra tekrar albüm yapmaya devam etmiş ve 2010 yılında son albümü “You Are Not Alone” en iyi Amerikan albüm ödülünü almış. Biraz dedikodu da yapacak olursak Staples’in Bob Dylan ile bir ilişkisinin olduğu da söyleniyormuş. Bob Dylan hayranı biri de olarak keyifle bahsettiğim bir dedikodu oldu bu. Eğer bu doğruysa aşk hayatında da doğru çıkışlar yaptığını anlıyor ve kendisine sarılasım geliyor.

Müzik endüstrisine, sivil haklara ve müziğe kattıklarıyla konuşulan bir isimdi Mavis Staples. Başarısının haklı getirisi ödüllerden ve övgülerden sonra artık onu dinlemenin vakti geldi diye düşünüyorum. Beni, dinlediğim anda geçmişe götüren ve gerçek anlamda kulaklarımın pasını silen Mavis Staples’ı en favori şarkımla buraya bırakıyorum. Keyifle dinleyin.