KEŞFET

MISS LI

13 Eylül 2015 — yazar Gözde Solak

main

KEŞFET

MISS LI

13 Eylül 2015 — yazar Gözde Solak

Uzun zamandır yazı yazmamış olmanın verdiği cesaretle bu yazıma kafanızı şişirerek başlamak istiyorum. Hayatta iyi şeyler olduğu gibi kötü şeylerin de olduğunu hatırlatan rüzgarların yüzümüze tokat gibi çarptığı şu günlerde istediğim tek şey zamanın çabuk geçmesi. Belli ki mutluluk yolunda biraz zorlanmak gerek. İşte o zor zamanlar geçsin bitsin, herkes mutlu olduğu hayata dönsün istiyorum. Evet fazlaca hayalperestim ama müzik dinlerken her şey mümkünmüş gibi gelmiyor mu size de?

Şimdi size bana bunları yazdıran beni hayalperest yapan kadını anlatacağım; Miss Li. Belki çoğunuz tanıyorsunuz onu, bazı şarkıları kulağınıza çalındı bir yerden. Benim onu anlatma amacım, bilmeyen kimse kalmasın diye.

Asıl adı Linda Carlsson olan Miss Li 2006 yılının sıradan bir gecesinde uyku tutmuyor diye hayal kurmaya başlar. Bir piyano almayı ve şarkı yazmaya başlamayı düşünmektedir. Fakat küçük bir sorun vardır, Linda piyano çalmayı bilmiyordur. Sonra hiçbir olumsuzluğun onu durdurmaması için kendi kendine söz verir ve  sabah olduğunda hemen bir piyano alır. Evinde Miss Li adıyla şarkılar yazmaya başlar. Biz hayal kurmayı mı bilmiyoruz acaba kadın bir sonraki gün kavuşmuş hayaline.

Birkaç ay sonra Linda, Naitonal isimli kayıt şirketiyle bağlantıya geçer ve 2006 yılında ilk albümü “Late Night Heartbroken Blues”u yayınlar. Hızını alamayan ve ilk albümün ilhamına kapılan Linda, aynı yıl iki albüm daha yayınlar (God Put a Rainbow in the Sky ve Songs of a Rag Roll). Ayrıca Sonny Boy Gustafsson adındaki mükemmel prodüktörünü de bulan Linda, kendine has tarzıyla büyük bir konser turuna çıkar. Ayrıca Lars Winnerback ile düet yapan sarkıcı bu şarkıyla İsveç müzik listelerinin en üst sıralarında kalmayı başarır.

Hani size belki tanıyorsunuzdur, şarkılarını duymuşsunuzdur demiştim ya, onun sebebini de hemen açıklayayım. Miss Li’nin birçok şarkısı dizi, film ve reklamlarda kullanılmıştır. Grey’s Anatomy, Desperate Housewifes ve Weeds gibi dizilerin yanı sıra Bourgeois Shangri-La şarkısı Apple Ipod Nano’nun dünya çapındaki reklamında kullanılmış ve aynı yıl Japonya’da iTunes oylarıyla yılın pop şarkısı seçilmiştir. Volvo’nun bir reklamında görülen Oh Boy şarkısı ise bu reklamla dünya çapında popüler olmuştur. ‘Oh Boy’ şarkısı da en sevdiklerimdendir.

Ama beni Miss Li’ye bağlayan asıl şarkısı ne reklam müzikleri ne dizilerde kullanılan ne de en çok dinlenilen şarkısı. Nedendir bilinmez ben “Forever Drunk” şarkısına tav oldum. Tabi ki size de ilk tavsiyem o olacak. Ayrıca en çok dinlenilen My Heart Goes Boom, Is This the End, Stupid Girl, True Love Stalker ve diğer tüm şarkıları tavsiyemdir. Önceliklilerimi aşağıya bırakıyorum. Sizi de hayalperest yapsın, hadi dinleyelim!

Twıtter : @MissLiOfficial