KEŞFET

PISZNIK

21 Şubat 2018 — yazar Turan Mustafa

main

KEŞFET

PISZNIK

21 Şubat 2018 — yazar Turan Mustafa

Müziğe sadece bir tür üzerinden yaklaşan insanları hep garipsemişimdir. “Ben sadece Rock dinlerim.” demek ya da “Ben Rap’ten başka bir şey dinlemem.” demek bana tıpkı bir kafes gibi hissettiriyor. Dünya üzerinde milyonlarcası üretilen müziğin her köşesinin zevkine varmak dururken neden sadece bir tarafından tutayım ki. Ben tam bir ‘güzel olan her şeyi dinlerimci’ olarak görüyorum kendimi. Bu güzel olan sadece kendime göre güzel olan değil. Zaten sahibine göre güzel olan müziği dinlerim. Bir insan benim önüme eserini koyabiliyorsa bu, o esere güvendiği ve onun güzel olduğunu düşündüğü anlamına gelir. O zaman neden dinlemeyeyim ki?

Pisznik, bir şaheser! Aklıma gelen ilk kelime; Farklı. İlk dinlediğim an kulağıma farklı bir şeyler geldi ve bu farklılık beni daha da kendine çekti. Günümüzde farklı olan bir şeyler bulmak, dinlemek kolay değil. Pisznik’in müziğindeki çeşitlilik ve müzikal doluluk beni fazlasıyla tatmin ediyor. Müziğin içinden farklı farklı sesler fışkırıyor. Pisznik’in müziğini dinlerken kendimi temiz bir gökyüzünün altında, gün batımında, bir teras partisinde dans ederken hayal ediyorum. Bu da her zaman ihtiyacım olan bir şey. Pisznik’e beni buralara götürdüğü için teşekkür ediyorum.

Yeni albüm: Songs For Two

Kıbrıs ve İstanbul kökenli olan Pisznik, ilk EP’si Fogo ile 2015’te Redbull Music’in en iyi yerel albümler listesinde yer aldı. Soul-pop, trip-hop ve jazz gibi türlerin üzerine giden müzisyen, yeni albümü Songs For Two ile daha hareketli ve daha eğlenceli ritimlerin peşine düşüyor. Daha zengin bir enstrüman içeriğine sahip yeni albüm, harekete ve dansa davet ediyor dinleyenlerini. Pisznik ile yaşayacağınız müzik yolculuğu bir yandan tanıdığınız duraklara uğrarken bir yandan da sizi yepyeni diyarlarla tanıştıracak. Farklı kelimesini yaşamak istiyorsanız şuradan buyurun ve Pisznik’in sesine kulak verin.