KEŞFET

PRISM TATS

11 Nisan 2018 — yazar Merve Yıldız

main

KEŞFET

PRISM TATS

11 Nisan 2018 — yazar Merve Yıldız

Her şey olması gerektiği seyirde ilerliyor sanırım. Bakış açımız gidişatı değiştirmiyor. Belli sınırla içinde bir yolumuz var ve o yolda ilerliyoruz sanki. Herkesin sınırı bir diğerinden farklı, daha az ya da daha çok. Bakış açımızın yolumuzu değiştirmeye gücü yok. Tek etkisi o yolun kenarlarına çiçekler ekmek ya da duvarlar örmek. Duvarlar ufkumuzu karartıyor çiçekler ise aksine… Evet, sanırım bu yolu değiştiremiyoruz. Gücümüz yalnızca güzelleştirmeye ya da çirkinleştirmeye yetiyor. Bu düşüncelerin beni sarıp sarmaladığı bir nisan sabahı kafamı dağıtmak ve enerji depolamak adına müziğe verdim kendimi. Prism Tats dinliyorum.

Bir yandan şarkılarının sözlerini ezberlemeye çalışıyor bir yandan bu yazıyı yazmaya başlıyorum. Severek dinlediğim her şeyi paylaşmak istiyorum. Paylaşmak yolumun kenarlarında bir çiçek daha yeşertiyor.

Prism Tats, ilk çıkışını 2016 yılında yapmış. Gitar, vokal ve seyrek elektronik enstrümanlar eşliğinde bir atmosfer yaratmak istiyor bizlere. Güney Afrikalı söz yazarı ve şarkıcı Garett van der Spek, babasının Rock and roll kayıtlarıyla büyümüş ve Amerika’ya taşındıktan hemen sonra müzik kariyerine ilk adımlarını atmaya başlamış. Onu dinlemeye bu yıl çıkardığı konsept bir albüm olan “Mamba” ile başladım. En favorim olan parçasını eklemeden bitirmeyeceğim bu yazıyı.

Mamba, ruhsal ve melodik yükselişleri olan, teknoloji bağımlılığının duygusal zararı ve işçi sınıfının umutsuzluğu ile ilgili temaları ele alan bir albüm. Spek bir röportajında albümünü tanımlarken “Bu yeni şarkıların çoğu bugün dünyada neler olup bittiğini anlamaktan ve geleceğe doğru ilerlediğimizde korkmaktan geldi” diyor. Mamba ismi ise albümün kendisi gibi derin bir anlamı barındırıyor. Şarkıda “Mamba’yı bana ver” derken “Tüm deneyimlerini yani iyilik, kötülük ve aralarında olabilecek her şeyi bana ver.” demek  istiyor.

Bu derin anlamları barındıran şarkıların bazen yalnızca müziğine odaklanıp uzaklaşmak istiyorum tüm düşüncelerden. Bugün elimden geldiğince ertelerken düşünceleri, pust punk ve rock&roll’un kollarına bırakıyorum kendimi. Severek dinlediğim iki parçayı da bırakıp gidiyorum buradan.

Doomed düşünmekten kaçmak için yanlış bir seçim olabilir ama sarılmak istediğim bir parça olduğu için paylaşmak istedim. Keyifle dinlemeniz dileğiyle…