KEŞFET

TOM KLOSE

3 Aralık 2015 — yazar Gözde Solak

main

KEŞFET

TOM KLOSE

3 Aralık 2015 — yazar Gözde Solak

Bazen diyorum ki; ‘’Ah şu şarkılar da olmasa halimiz ne olurdu?’’ Şarkılar her duyguya, her ruh haline, her duruma, her acıya, her tatlıya ve her yaşanmışlığa eşlik edebilen yegane kurtarıcımız bence. Bazen uzun süre hissetmediğimiz duygularla bağlantılı olarak o duyguları anlatan şarkıları da dinlemeyi unutuyoruz. Ancak o duygu uzun zaman sonra kapımızı çaldığında anlıyoruz onu anlatan şarkıların değerini. En güzeli de duygu ve şarkının bir araya geldiğinde oluşturduğu anlamlılık. Bazı kitapları her okuyuşunuzda farklı yorumlarsınız ya tıpkı onun gibi. Nabza göre şerbet yani.

Çok konuştum evet çünkü şuan tam olarak böyle bir hal içerisindeyim. Az sonra anlatacağım güzel insanlar da duygularıma tercüman olanlar. Bakalım unuttuğum duyguyu çözebilecek misiniz. Ama her şeyden önce sizi duyguların merkezindeki Tom Klose ile tanıştırmalıyım.

Tom Klose, Flensburg’da büyümüş, Hamburg’da yaşamış ve Hamburg zamanlarında punk rock seven bir müzisyen. Hayatının dönüm noktası ise öğrenci değişim programı ile Avustralya’ya gitmesiyle başlıyor. Giderken götüremediği gitarı onun Avustralya’da akustik gitar almasına sebep olmuş. Böylece daha yumuşak soundlu müzikleri sevmeye başlamış. Bu sevginin ilk meyveleri de ‘’From Weeds To Woods’’ adlı albümde hayat bulmuş.

12 yaşından beri günlük yazan Tom Klose şarkılarını da bu hikayelerden yola çıkarak oluştuyor. Sözlerinde metaforları kullanmayı seviyor ve bu hikayelerin hayat bulduğu ilk albümünü de bir kitlesel fonlamadan kazandığı 17.000 Euro sayesinde hayata geçiriyor.

Tom Klose’un bana hissettirdiklerinden bahsedeyim biraz da. Tam olarak şöyle; uzun bir yola çıkıyorsunuz, sonunda ne olacağı belli olmayan güzel umutlarla çıktığınız uzun bir yol. Kafanızı cama dayayıp geride kalanları düşünürken bir yandan da, sizi nelerin beklediğini hayal ediyorsunuz… İşte tam o an çalması gereken şarkı bu.

Şarkıların sakinliğini ve sadeliğini çok sevdim. Bir yandan da şarkıların içinde sizi harekete geçirecek, güzel hissettirecek bir şeyler var. Kısacası dinleyin, umarım size de aynı şeyleri hissettirir. Bazı duyguların adı yoktur ya. Bu şarkı o duyguyu anlatıyor. ‘’How’’ şarkısını dinlemeye başladığınızı varsayarak hepinize iyi yolculuklar diliyorum…