KEŞFET

YANDIĞI KADAR

11 Kasım 2015 — yazar Gözde Solak

main

KEŞFET

YANDIĞI KADAR

11 Kasım 2015 — yazar Gözde Solak

Hayatta her şey olması gerektiği gibi değildir. Bunu hepimiz yaşayarak öğreniyoruz zaten. Ama nasıl olur da bu kadar sade ve mükemmel müzik yapan insanları geç keşfederiz? Yandığı Kadar, ilk dinlediğim andan itibaren varlığına zor inandığım bir grup. Sürekli kesin yeni çıkmışlardır ya da bu şarkıları yenidir diyordum. Sanırım güzel şarkıları bulmak için bakmak yetmiyor,aramak lazım,emek lazım. Müzik için değmez mi?

Yandığı Kadar’ı aslında iki haftadır falan dinliyorum. Sürekli arkadaşlarıma dinletiyorum. ”Güzel değil mi? Sadece bana çok iyi gelmiyor yani?” diye soruyorum. Ee herkes aynı şeyi düşününce hemen bir yazı yazmak şart oldu. Tabi öncesinde vizelerle savaştım, kafam rahat bir şekilde yazmak istedim bu yazıyı 🙂

Her şeyden önce bir araştırma yapmam onları daha yakından tanımam gerekiyordu,fakat ne herhangi bir detaya ne de isimlerine ulaşabildim. Sadece şarkılarını paylaştıkları sosyal medya hesapları vardı elimde. Bir tek müzikleriyle var olmaları daha da ilginç ve güzeldi. Sonra ulaştım kendilerine ve birçok şey öğrendim bu güzel grupla ilgili. Tamam çok konuştum,hadi birazda onların hikayesini anlatayım.

Onların hikayesi ‘Yandığı Kadar’ ile başlamamış aslında. İlginç olacak ama müzik hayatlarına 2000 yılında başlamışlar ve 2006 yılına kadar Vocal Cords adında grunge yapan bir grupta yapmışlar müziklerini. O zaman 3 kişilermiş ve 6 yıl boyunca iki demo yayınlamışlar. Aynı zamanda zamanın punk grupları olan Kilink, In Between ve Harc-ı Alem gibi gruplarla konserler vermişler. O zamanlar nasıl şarkılar yaptıklarını merak ederseniz buradan dinleyebilirsiniz.

Daha sonra askerlik, üniversite derken dağılmışlar. 2009 senesinde İzmir’e sadece ikisi dönmüş. Vocal Cords’da birlikte çaldıkları grubun davulcusu ile ayırmışlar yollarını. Geriye kalan iki kişi uzun bir süre müzik yapamamışlar. 2010 yılına gelindiğinde hiç olmadık bir zamanda ”Tek Parça” adlı şarkıyı yapmışlar ve devamı gelmiş.Aradan geçen zaman her şey gibi müziklerini değiştirmiş ve küllerden ‘Yandığı Kadar’ doğmuş. Yapılan şarkılar her hangi bir amaç gütmeden yapıldığı için uzun bir süre hiç bir yerde paylaşmamışlar.

Peki neden ‘Yandığı Kadar’ ? Çünkü amaçları sadece müzik. Müziklerinin şehrin,hayatın hatta Ege’nin müziği olması gerektiğini düşünüyorlar. Onlar için sadelik ve müziği müzik için yapmak önemli. Olduğu kadar diyorlar. Kimseye sevdirme çabaları yok. Bu da olması gereken bence.

Bu güne kadar hiç bir yerde isimleri ve bilgileri geçmemiş ama onlar hakkında çok kısa bilgi verecek olursak; ritim gitarda ve vokalde Alp, solo gitarda ise Uygar. İzmirli grubumuzun henüz albümü yok ve malesef bana albümün yakınlarda olduğunu belli eden bir şey de söylemediler. Güzel haber ise yeni bir kaç şarkıları olduğu ve  yakın zamanda sosyal medya hesapları üzerinden paylaşacak olmaları.

Veee geldik en sevdiğim bölüme… Elimden gelse buraya tüm şarkılarını eklerdim fakat hayat seçimler yapmaya zorluyor beni 🙂 ”Koyver Gitsin” ve ”Bana Gelmez” i buraya ekliyorum. Ama mutlaka ”Tek Parça”,”Sorma”,”Bilemedim” ve diğer tüm şarkılarını dinleyin. ‘Yandığı Kadar’ dinledikçe daha çok seveceğiniz gruplardan. Umarım siz de beğenirsiniz 🙂