KEŞFET

ZOLA JESUS

11 Temmuz 2015 — yazar Gözde Solak

main

KEŞFET

ZOLA JESUS

11 Temmuz 2015 — yazar Gözde Solak

Hayat her zaman festival yazılarımızdaki kadar eğlenceli, enerjik gruplarımız kadar heyecan verici olmuyor maalesef. İşte o sıkıntı çöken anlarda sizi daha çok sıkıntıya sokup gerebilecek birinden bahsetmek istiyorum; Zola Jesus.

Neden bizi daha çok geriyorsun, ne gerek var dediğinizi duyar gibiyim. Ama duyguların üstünü kapatmaktansa dibine kadar yaşamaktan yanayım. Hele sizi gerecek olan çok güçlü bir sesse bence hiç düşünmeyin, Zola Jesus dinleyin.

Rus asıllı Amerikalı müzisyenin gerçek adı Nika Roza Danilova ve kendisi sadece şarkıcı değil aynı zamanda söz yazarı ve yapımcı. Müziğini tanımlamak istersek işler orada birazcık karışıyor. Müziğini elektronik, metal ve klasik olarak tanımlayan şarkıcının bazı şarkılarında gotik rock izlerine rastlanıyor. 

Küçükken de müziğe meraklı olan Jesus, 7 yaşında şarkı söylemeye başlamış. Ardından bir vokal koçuyla çalışmış.10 yaşında ise opera söylemeye başlamış fakat daha sonra sesinin yetmediğini düşünmüş ve bırakmış. Müziğe hızlı bir giriş yapan şarkıcı ilk EP’sini de üniversite okurken kaydetmiş.

Alışılmadık müziğiyle beni oldukça etkileyen şarkıcının “Dangerous Days” şarkısını aşağıya bırakıyorum ve eğer severseniz “Vessel”, “Night” ve “Hunger” şarkılarıyla devam etmenizi öneriyorum.

Twıtter: @ZOLAJESUS